abstract-91462

Fredag 1 mars

Invigning
18.00 Mingel med snittar och bubbel.


19.00 Johan Jansson och Micke Midbjer underhåller med visor.


19.30 Skådespelaren och komikern Klara Zimmergren
inviger festivalen och delar ut årets hederspris. 


20.00 Invigningsfilm; 
den sexfaldigt guldbagge-belönade filmen Gräns av Ali Abbasi (108 min).


Efter filmen fortsätter minglet till kl 23.00.
 

Lördag 2 mars

Innerlig(h)t
9.30-11.00
Vi fikar och ser kortfilmerna Vulkan av Ann Holmgren och Ormtyglar av Lotta Lennartsdotter.
Efter filmvisningen inbjuder vi till samtal om livsmening och hopp.
Programmet hålls av Marianne Strand och Lennart Åström.

På flykt i Norge
12.00-14.30
Apples on the wall - Dokumentär av Tamara Sushko (30 min). 
Presentation och Q&A med Tamara Sushko.

Akvarium - Kortfilm av Yvonne Thomassen (13 min).

Paus 15 minuter

Familjebilden - Dokumentär av Yvonne Thomassen (60 min). 
Presentation och Q&A med Yvonne Thomassen. 
 

Lördag 2 mars fortsättning

Härproducerat
15.30-16.15 
30 min ur tv-serien Tjena chavale  som spelades in  bl.a. i Södra Harads och på Laxholmen. Q&A med Lotta Lennartsdotter och producenten Göran Hedemalm.

17.00-17.45
Melodi genom isen av Mitra Sohrabian (30 min).

Presentation och Q&A med Mitra Sohrabian.


17.45 -19.00 
Svetlana och Kurt av        Valentina Svensson (60 min).
Presentation och Q&A med Valentina Svensson och Svetlana Chajkina.

Starka farmödrar
19.30-22.30
Mattpiskerskan av Anna Erlandsson (4 min).

Sameblod av Amanda Kernell 2017 (100 min).

Maj Doris av Jon Blåhed  
(74 min). Presentation och Q&A med producent Göran Hedemalm. 

Söndag 3 mars

Barnens festival 
Gratis för alla barn! 

12.30-15.00 Clownen Lotta kommer på besök! 

12.30 Fiskdamm 

13.00 Film med Popcorn 
Siv sover vilse, Sverige,
Regi Catti Edfeldt/Lena Hanno Clyne (79 min). Barntillåten

Filmpyssel

15.00 Film med Popcorn
Rum 213, Sverige, 
Regi  Emelie Lindblom.                                (80 min).  Åldersgräns 11 år
(7 år med vuxens sällskap).